خانه > استاد به روایت دیگران > صفا و صمیمیت روستایی تا آخرین لحظه با «فردی» بود
صفا و صمیمیت روستایی تا آخرین لحظه با «فردی» بود

صفا و صمیمیت روستایی تا آخرین لحظه با «فردی» بود

محمدعلی گودینی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با اشاره به سومین سالگرد درگذشت مرحوم امیرحسین فردی با بیان اینکه از روزهای نخست که حوزه هنری شکل گرفت با استاد فردی در ارتباط بوده است، اظهار کرد: از همان ابتدا با دیدن چهره ایشان، صفا و صمیمیت روستایی را دیدم و تا آخرین روزهای عمرشان هم باز همان سادگی، صمیمیت و اعتماد در وجود و چهره شان دیده می‌شد.

وی ادامه داد: مرحوم فردی، سال‌های سال، مسئولیت‌های مختلف داشت و هیچ‌کدام از این مسئولیت‌ها باعث نشد که ایشان خود را گم کند و فریب سمت‌ها و عنوان‌ها را بخورد. این مهم‌ترین ویژگی آقای فردی بود.

گودینی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین یادگاری که امیرحسین فردی از خود به جا گذاشت، پی‌ریزی داستان انقلاب اسلامی بود و با حضور ایشان، کم کم داستان انقلاب احیا شد. در ابتدای انقلاب، نشریاتی قصد داشتند فرهنگ کشور را تغییر دهند و ادبیات بازاری و عاشقانه را ترویج کنند. اما افرادی همچون امیرحسین فردی در مقابل چنین جریان‌هایی ایستادند. نخستین داستان‌هایی که فردی به نگارش درآورد هم درباره مستضعفین بود.

این نویسنده با بیان اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، کسی نمی‌دانست که قرار است داستان انقلاب شکل بگیرد، عنوان کرد: داستان انقلاب با حضور نویسندگان و حمایت‌های شخصیت‌هایی همچون امیرحسین فردی پا گرفت.

وی گفت: در ابتدای کار نویسندگی خود در حوزه هنری چند داستان نوشتم که در یکی از جلسات داستان خوانی، داستانی با عنوان «قرار در پارک» را خواندم. آقای مخملباف از عنوان داستان تصور کرد که اثری عاشقانه است و ناراحت شد. اما مرحوم فردی لبخندی زد و به داستانم گوش کرد.

گودینی با تاکید مجدد بر اینکه مرحوم فردی انسانی ساده بود، اظهار کرد: فردی داستانی داشت که بر روی من تاثیر بسیاری گذاشت و من از آن اثر فهمیدم که ساده‌نویسی در ادبیات داستانی چقدر مهم است و باید از تکلف دوری کنم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>