خانه > اخبار و رویدادها > مراسم یادبود سومین سال درگذشت امیرحسین فردی برگزار شد
مراسم یادبود سومین سال درگذشت امیرحسین فردی برگزار شد

مراسم یادبود سومین سال درگذشت امیرحسین فردی برگزار شد

مراسم سومین سالگرد درگذشت مرحوم امیرحسین فردی عصر دوشنبه ۶ اردیبهشت ماه در حوزه هنری برگزار شد.
در این مراسم، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی با بیان اینکه در طول ۳ سالی که از درگذشت این شخصیت برجسته ادبیات انقلاب می‌گذرد، روزی نبوده که به یادش نبوده باشم، اظهار کرد: این شخصیت از هر حیث بر روی نزدیکان و دوستانش تاثیر گذاشته است و جایشان در میان ما خالی است.

وی ادامه داد: وظیفه‌ای که شخصیت‌هایی همچون فردی بر عهده داشتند، امروز بر دوش ماست. اهدافی که آقای فردی در مسجد جواد الائمه دنبال می کردند، دوستان و همکارانشان در این مسجد دنبال می‌کنند. به ویژه جایزه کتاب شهید حبیب غنی‌پور که در ادبیات داستانی کشورمان جریان‌ساز بوده و هست.

مومنی‌شریف با بیان اینکه مرحوم فردی به ادبیات انقلاب اسلامی اعتقاد داشت، عنوان کرد: با آنکه مرحوم فردی شخصیتی مهربان داشتند اما در این‌گونه زمینه‌ها اهل مسامحه نبودند. در میان دوستان فردی، همه نوع آدمی وجود داشت، اما در مسائل مرتبط با انقلاب اسلامی، آقای فردی انسان متعصبی بودند. خاطرات فراوانی در این زمینه دارم که البته شاید صلاح نباشد در میان رسانه‌ها برخی خاطرات گفته شود، چرا که احتمال دارد مخاطبان دچار بدفهمی از شخصیت ایشان شوند.

رئیس حوزه هنری با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی خط قرمز مرحوم فردی بود، گفت: در همه زمینه‌ها، به ویژه زمینه ادبیات و ادبیات داستانی فردی صحبت شده است. اما راجع به نویسندگی فردی کم حرف زدیم. ایشان در واقع در کنار روحیه معلمی که داشتند، نویسنده خوبی هم بودند. به ویژه در توصیفات، کمتر نویسنده ای را به قوت آقای فردی می‌دانم. البته در برخی موارد، ممکن بود با ایشان اختلاف نظر داشته باشم. چرا که ایشان بیشتر پیرو مکاتب کلاسیک بودند. اما یکی از سخت‌ترین بخش‌های نویسندگی، توصیفات است که آقای فردی در این زمینه خیلی زبردست بودند و در این بخش، نویسنده به این قوت، خیلی کم داریم.

مومنی در پایان گفت: امیدوارم مرحوم فردی از ما راضی باشند و سال‌های بعد فرصتی باشد تا به ویژه دوستان ایشان راجع به بعد نویسندگی‌شان بیشتر صحبت کنند.
علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری که در مراسم سومین سالگرد درگذشت مرحوم امیرحسین فردی سخن می‌گفت، با اشاره به درگذشت ایشان، اظهار کرد: وقتی پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت درگذشت آقای فردی را می‌خواندم و با دیگر پیام‌های ایشان که برای درگذشت شخصیت‌های برجسته فرهنگی، هنری و حتی لشکری و دولتی صادر کرده بودند مقایسه می‌کردم، به این نتیجه رسیدم که پیامشان برای درگذشت مرحوم فردی از جنس دیگری است و نگاه ویژه‌ای به این شخصیت داشته‌اند.

وی افزود: در این پیام ایشان، بیش از ۱۰ ویژگی و صفت خوب در رابطه با مرحوم امیرحسین فردی گفته بودند. شاید خیلی از مردم امیرحسین فردی را نشناسند، اما کسانی که اهل ادبیات هستند، تاثیر ایشان نسبت به پرورش نویسندگان انقلابی را می‌دانند.

قزوه پس از قرائت مجدد پیام رهبر معظم انقلاب که در سال ۹۲ و به مناسبت درگذشت امیرحسین فردی صادر کرده بودند، گفت: در این پیام صفت هایی مثل متعهد، مجاهد، مومن، سخت‌کوش، پیش‌کسوت، انقلابی، برجسته بودن، باانگیزه بودن، ایمان راسخ، تلاش صادقانه از سوی رهبر معظم انقلاب نسبت به فردی گفته شده است. حضرت آقا، به کسی نان قرض نمی‌دهند و این گونه ویژگی‌ها را برای انسان‌هایی گفته اند که آن‌ها را دوست دارند.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: اکثر اهالی ادبیات تنها چند اثر از فردی، نظرشان را جلب کرده است، در حالی که ایشان آثار بسیاری دارد. همچنین امیرحسین فردی جزو افرادی است که در بزنگاه های انقلاب به میدان می‌آمد. در میان یادداشت‌هایی که برای درگذشت ایشان نوشته شد، یادداشت حسین قدیانی و همچنین یادداشت مهناز فتاحی نظر من را جلب کرد.

این شاعر کشورمان اظهار داشت: امروز احساسم این است که امیرحسین فردی در ادبیات ما حضور دارد و روحش بر ادبیات حوزه هنری سایه افکنده است. ما شاگردان مکتب ادبی انقلاب اسلامی هستیم و راه ایشان راهی است که ادبیات انقلاب اسلامی را به سرانجام می رساند. داستان انقلاب اسلامی در سال‌هایی دچار مشکلاتی شده بود، اما امیرحسین فردی ایستاد تا داستان انقلاب به معنای واقعی کلمه داستان انقلاب باشد و امروز نتایج آن را می بینیم.
یعقوب توکلی با بیان اینکه مرحوم امیرحسین فردی بیشتر استاد ادب بود تا ادبیات، اظهار کرد: سال ۸۹ از سوی سازمان حج به من سفارش داده شد تا نویسنده زبردستی را به حج بفرستم تا این سفر معنوی را در قالب داستانی به نگارش درآورد. نظر آن‌ها آقای امیرخانی بود، اما خود رضا امیرخانی آقای فردی را معرفی کردند و گفتند که اگر ایشان برای اعزام به حج انتخاب شوند، با توجه به اینکه تا به حال به این سفر معنوی نرفته اند، بسیار خوب است.
ی ادامه داد: با آقای مومنی و حمزه زاده نیز در این باره مشورت کردم و نظر همه بر روی مرحوم فردی بود. اما وقتی به ایشان گفتم، آهی کشیدند و گفتند که خیلی دوست دارم، اما به خاطر شرایط جسمانی مادرم نمی توانم بروم. من چندین روز پیش ایشان رفتم و اصرار کردم که کسی را برای مراقبت از مادر جایگزین خود کند و به سفر حج برود، اما قبول نکردند.

بیدج: جوانان را با آثار فردی آشنا کنیم

موسی بیدج، شاعر و مترجم ادبیات عرب، نیز در ادامه گفت: رمان ها و مقالات آقای فردی را مطالعه کرده ام و متانت ایشان، بزرگواری، خلوص و محبتی  که در روحشان دوران داشته را در آثارشان احساس کردم.

وی افزود: وقتی در زمان حیات مرحوم فردی، به اتاقشان می رفتم، احساس اطمینان خاطر داشتم. اگر قرار است به یاد فردی باشیم باید جوانان را تشویق کنیم که با نوشته هایشان آشنا شوند. فردی را هم به عنوان استاد ادبیات و هم استاد ادب می شناسیم.

پرویز: «آشیانه در مه» یکی از ۳۰ رمان برجسته کشور است

محسن پرویز، نویسنده و منتقد ادبی، نیز در سخنانی با بیان اینکه مرحوم فردی در عرصه ادبیات جزو بهترین ها بود، اظهار کرد: آشنایی من با مرحوم فردی به دهه ۶۰ باز می گردد و البته در آن دوران، ملاقات حضوری نداشتیم. بلکه آثار ایشان را می خواندم و یا نقدهایشان را از دوستان می شنیدم.

وی خاطرنشان کرد: در دوران جنگ تحمیلی تصور می کردیم همه نویسندگان باید به طور مستقیم از جنگ بنویسند، در حالی که در همان دوران، مرحوم فردی آثار لطیف و زیبایی همچون «سیاه چمن» و «آشیانه در مه» را نوشت. در سفری با فردی همراه شدم و احساس کردم پاکی و زلالی نفس و روح ایشان، همان چیزی است در آثارشان دیده می شود.
پرویز با بیان اینکه پس از آشنایی با فردی، صفا، صمیمیت، سادگی و پاک طینتی او به یادم ماند، اظهار کرد: فردی صفا و صمیمیت روستایی خود را حفظ کرده بود و هیچ نکته خطایی از ایشان نشنیدم. انسان هایی که از روز نخست پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز ثابت قدم بمانند کم داریم و فردی یکی از این افراد بود. فردی همان حالت شروع انقلاب خود را حفظ کرد و وقتی فردی سال ۶۸ را با فردی سال ۸۸ مقایسه می کنم، می بینم که نسبت به ۲۰ سال قبل، راسخ تر و استوار تر گام برداشته است.

این نویسنده، نداشتن منیت را از دیگر نکات بارز شخصیتی فردی عنوان کرد و گفت: داستان انقلاب مدیون مرحوم فردی است و ایشان مبحث فراموش شده داستان انقلاب را به خوبی احیا کرد. اگر هر کدام از اهالی ادبیات، یکی از بخش های زمین مانده ادبیات متعهد کشور را احیا کند، وضعیت از چیزی که هست بسیار بهتر خواهد شد.

وی گفت: اگر بخواهیم ۳۰ اثر را انتخاب کنیم، «آشیانه در مه» قطعا جزو یکی از آن آثار خواهد بود. امیدوارم بتوانیم از ایشان الگو بگیریم و در راه ادبیات گام برداریم.

ناصری: فردی مربی اخلاق و ادب بود

محمد ناصری، مدیرمسئول مجلات رشد و دبیر جایزه ادبی شهید حبیب غنی پور، با بیان اینکه می توان از مرحوم فردی از زوایای گوناگونی سخن گفت اظهار کرد: مسجد جوادالائمه(ع) توفیق  بسیار بزرگی داشت که شخصی مانند فردی به آن محل آمد و در مسجد رفت و آمد کرد.

وی با بیان اینکه مرحوم فردی در مسجد جوادالائمه(ع) مربی تعداد زیادی از شهدا بود، گفت: فردی در جوانی وارد مسجد شد و به واسطه او بسیاری جذب این مسجد شدند که گروهی دوستان خود فردی بودند و گروه دیگر بچه های مسجد و گروه دیگر کودکانی که برای آموزش می آمدند.
ناصری در ادامه با تاکید بر اینکه در حال حاضر بر روی دیوار های مسجد جوادالائمه(ع) تصویر ۱۰۰ شهید وجود دارد عنوان کرد: تمام این شهدا با مرحوم فردی به عنوان دوست، همبازی و مربی فوتبال و … آشنا بودند  و از سال ۶۰ بسیاری از افرادی که آقای فردی مربیشان بود شهید شدند.

وی ادامه داد: فردی در واقع مربی اخلاق و ادب بود و قلم را به دست شهدا می داد. او با شهدا انس و الفت داشت و با آن ها زندگی کرد. او باعث شد اهالی فوتبال و ادبیات در زیر سقف مسجد جمع شوند و باعث آشتی این دو قشر شد.

جمشیدی: می توان فردی را با جلال آل احمد مقایسه کرد

مصطفی جمشیدی، نویسنده و منتقد ادبی، نیز در ادامه این مراسم با اشاره به فردیت مرحوم امیرحسین فردی گفت: نام فامیل ایشان مناسب شخصیتشان بود. فردی را می توان با جلال آل احمد مقایسه کرد؛ چرا که این دو بزرگوار به دلیل سلوکی که داشتند مطرح بودند. نثر سیمین دانشور و یا صبغه ادبی او به نوعی بر آثار جلال آل احمد می چربید اما چیزی که جلال را در قصه نویسی متمایز می کند همین وجه سلوکی و آرمان خواهی اش بود.  جلال آل احمد نبض زمانه اش بود. وجه داستان نویسی اش در پس آرمان گرایی ستودنی دیده می شد.
وی تصریح کرد: مرحوم فردی نیز وجه وظیفه مندی اش بارز بود. او در جنگ حضور نیافت اما شهدای زیادی را پرورش داد و زندگی پر برکتش نشان دهنده وظیفه مندی او بود. طیف عظیمی از نویسندگانی که امروز صاحب کتاب هستند تحت تاثیر فردی بودند. فردی شخصیتی ماندگار است و خواهد بود.
جمشیدی خاطرنشان کرد: کتاب «اسماعیل» واقعی ترین اثر مرحوم فردی است و خلاقیت معقولی در این رمان دیده می شود. این کتاب نشان واقعی از شخصیت خود فردی دارد. آقای فردی نگران حرف مردم نبود و شخصیت اصلی این کتاب نیز همین‌گونه است.

در این مراسم همچنین محمدرضا اصلانی، محمدعلی قربانی و چند تن دیگر از همکاران و دوستان مرحوم فردی خاطراتی از این نویسنده شهیر انقلاب اسلامی گفتند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>