خانه > آثار > کتاب > کوچک جنگلی
کوچک جنگلی

کوچک جنگلی

(داستانی از زندگی و مبارزات میرزاکوچک خان)

کوچک جنگلی رمانی نوجوانانه است که در سی و پنج فصل روایت می‌شود. این اثر در زمره داستان‌های تاریخی قرار می‌گیرد.

خلاصه داستان:

میرزا کوچک‌خان پس از سال‌ها تبعید به گیلان بازمی‌گردد. او با دوستان خود، دکتر حشمت و حاج‌احمد کسمایی دیدار می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد تا برای قیام علیه دولت مرکزی و حضور انگلیسی‌ها در ایران به‌پا خیزند.
میرزا و یاران مجاهدش به روستای صنوبرسرا می‌روند و مناف، پیرمرد روستایی را از چنگ خان و یارانش نجات می‌دهند. احسان‌الله‌خان و خالوقربان برای کمک به میرزا به او می‌پیوندند. بلشویک‌ها در ابتدا به حمایت از میرزا می‌پردازند اما پس از مدتی ورق برمی‌گردد و آن با زیر پا گذاشتن تعهدات خود از طریق احسان‌الله‌خان علیه میرزا اقدام می‌کنند. نریمان پسر کدخدای صنوبرسرا بلشویک می‌شود و مناف به دست طرفداران بلشویک‌ها کشته می‌شود. اختلافات در یاران میرزا بروز می‌کند. حاج احمد کسمایی مخالف روش مبارزه میرزاست. دکتر حشمت به خاطر جسم نحیفش توان مبارزه در سرمای سخت را ندارد.
نریمان که عاشق مونس، دختر مناف است از بلشویک شدن پشیمان می‌شود و به جنگلی‌ها می‌پیوندد. میرزا از تمامی یارانش می‌خواهد تا او را رها کنند و بروند. میرزا به تنهایی به راه خود ادامه می‌دهد. گائوک آلمانی در سرمای سخت کوهستان به او می‌پیوندد و در کولاک برف هر دو یخ می‌زنند.

kuchak-e-jangali